Pełnienie woli Ojca łączył Jezus ze swoim powołaniem i posłannictwem (por. J 17, 3). Pełnimy wolę Ojca na wzór Jezusa, gdy żyjemy naszym powołaniem, które jest wolą Boga dla nas. Modląc się, pamiętajmy, iż prośba, której motywacja i przedmiot są dobre same w sobie, może nie odpowiadać woli Bożej i nie zostać spełniona. Będzie spełniona tylko wtedy, gdy zgadza się z mądrością i wolą Boga: Jeżeli Pan zechce, jak pisze św. Jakub (Jk 4, 15). Każda prośba o to, by wzrastać w wierze, nadziei i miłości lub stawać się świętym w całym postępowaniu (por. 1P 1, 15) zawsze będzie wysłuchaną, ponieważ, jesteśmy tego pewni, że wolą Bożą jest (nasze) uświęcenie (1Tes 4, 3). Bóg nie może na to nie odpowiedzieć. Ojciec Twój odda tobie, On ci to da. Kiedy? To sekret Jego mądrości. Bądźmy jednak tego pewni.
Pełnienie woli Ojca łączył Jezus ze swoim powołaniem i posłannictwem. Zgromadzenie założone przez bł. Franciszkę Siedliską realizuje owe posłannictwo dając świadectwo tej miłości przez całkowite oddanie się służbie dla Kościoła, zwłaszcza misji względem rodziny (por. Konstytucje Zgromadzenia – Nasz charyzmat). Błogosławiona Franciszka miłość do Kościoła utożsamiała z miłością do Chrystusa i gorąco zachęcała siostry, by każda czynność, każda modlitwa były ofiarowywane Bogu za Kościół św. i Ojca św. Napisała: Główną intencją naszych modlitw ma być Kościół św.: aby rozszerzał się po całym świecie, aby Pan Bóg był znany i miłowany, aby nieprzyjaciół Kościoła św. nawrócił, aby strażą i opieką Swą go otaczał. (…) Powinnyśmy i możemy być strażą duchową Kościoła i Ojca św. (Konferencje, str. 467). W tym też duchu Błogosławiona głosiła, że nazaretanka winna kochać Kościół miłością wielką, powinna pracować dla Kościoła, modlić się o Jego wywyższenie i być gotową nawet życie oddać na usługi Kościoła (por. o. K. Hołda – Za Jezusem z Nazaretu str. 160). W innym miejscu napisała: zżyjmy się więcej z życiem tego Kościoła, wszelkie wypadki, tyczące się tegoż Kościoła, pobudzą nas do większej modlitwy, do zupełniejszego oddania i poświęcenia się dla Niego (Miłość wszystko zwycięża, str. 55).
Podczas swego wielkiego pontyfikatu św. Jan Paweł II wielokrotnie przypominał, że: Należy nie tylko nazwać Kościół Matką, ale szanować go i służyć mu, gdyż „nie może mieć Boga za Ojca, kto nie ma Kościoła za Matkę” (św. Cyprian); nie można kochać Chrystusa, jeśli nie kocha się Kościoła, który umiłował Chrystus.
Prymas Tysiąclecia również zachęcał do wzięcia odpowiedzialności za Kościół. Mówił: Kościół Chrystusowy ma dziś za dużo oskarżycieli i prokuratorów, a za mało miłośników. Chrystus oczekuje naszej miłości dla Kościoła, brania za niego odpowiedzialności i pomagania mu z całego serca (Druga kromka chleba, str. 16).
LITANIA DO BOŻEJ OPATRZNOŚCI
Kyrie elejson. Chryste elejson. Kyrie elejson.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże – zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże – zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty, Boże – zmiłuj się nad nami.
Opatrzności Boża, godny celu miłości aniołów i ludzi –
zmiłuj się nad nami.
Opatrzności Boża, nadziejo naszego zbawienia,
Opatrzności Boża, pociecho Kościoła pielgrzymującego,
Opatrzności Boża, drogo do Nieba,
Opatrzności Boża, wyprowadzająca z wszelkich niebezpieczeństw,
Opatrzności Boża, rozdzielająca łaski,
Opatrzności Boża, nieprzebrany skarbie wszelkiego dobra,
Opatrzności Boża, wspierająca sprawiedliwych,
Opatrzności Boża, nadziejo grzeszników,
Opatrzności Boża, ucieczko nieszczęśliwych,
Opatrzności Boża, pomocy we wszelkiej potrzebie,
Opatrzności Boża, ukojenie serc,
Opatrzności Boża, schronienie udręczonych,
Opatrzności Boża, skuteczny leku na wszelkie strapienia,
Opatrzności Boża, nasycenie zgłodniałych,
Opatrzności Boża, wsparcie ubogich,
Opatrzności Boża, podporo wdów i sierot,
Opatrzności Boża, boski przymiocie godny naszego uwielbienia,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Jezu.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Jezu.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
K: Wychwalamy Panie, Twoją świętą Opatrzność.
W: I poddajemy się wszystkim Jej wyrokom.
Módlmy się:
Panie, Ojcze wszechmogący i dobry, który przez swą Opatrzność prowadzisz nas i ochraniasz w każdej chwili naszego życia, naucz nas być zawsze posłusznymi Twojej woli, abyśmy kiedyś mogli wielbić Cię i dzięki Ci składać bez końca zjednoczeni w chwale Twego Królestwa. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
K : Opatrzności Boża
W: Czuwaj nad nami
HYMN DO OPATRZNOŚCI BOŻEJ
-
Szczęśliwy kogo Opatrzność Boska, ma w swej opiece niech się nie troska: W żadnym przypadku ten nie szkoduje, kogo Opatrzność Boska piastuje.
-
Nie tak miedziany mur jest bezpieczny, ani diament tak trwało wieczny; Jak kto przy Bogu łaskawym stoi, żadnych się nieszczęść niechaj nie boi.
- Niechaj się na mnie i świat oburzy, niechaj me serce w żalach zanurzy; Gdy tylko spojrzy niebieskie oko, wyjdę z tej toni pewnie wysoko.