IV Światowy Dzień Ubogich. Zbiórka CARITAS

„Trudno jest utrzymać wzrok na ubogim, ale jest to konieczne, aby obrać w naszym życiu osobistym i społecznym słuszny kierunek. Nie chodzi tu o wielomówstwo, ale przede wszystkim o konkretne zaangażowanie życia poruszonego przez miłość Boga. (...) Ubodzy są i zawsze będą z nami (por. J 12, 8), aby pomóc nam przyjąć towarzystwo Chrystusa w codzienności”.

(fragment orędzia pp. Franciszka)

Z okazji IV Światowego Dnia Ubogich w sobotę i niedzielę (14 i 15 listopada) parafialny zespół Caritas przeprowadził zbiórkę pieniędzy dla najuboższych. Zebraliśmy 11 100 zł. Złożone ofiary przeznaczyliśmy w tym roku na wsparcie na rzecz: „Domu Chleba” w parafii oo. barnabitów, kampanii „Chleb dla Syrii”, dziewcząt w Domu Samotnej Matki im. Teresy Strzembosz w Chyliczkach pod Warszawą.

1. „Dom Chleba” w parafii oo. barnabitów

W grudniu 2002 r. w parafii oo. barnabitów pw. Św. Antoniego Marii Zaccarii został zorganizowany przez Caritas punkt wydawania posiłków, z czasem nazwany „Domem Chleba”. Obecnie w „Domu Chleba” w okresach największych mrozów wydawanych jest 120-140 ciepłych posiłków.

Przekazaliśmy 3600 zł.

2. Dom Samotnej Matki im. Teresy Strzembosz w Chyliczkach pod Warszawą

Dokładnie 23 czerwca 1958 r. zakupiono w Chyliczkach starą karczmę w pobliżu domu Sióstr Urszulanek i po koniecznej adaptacji przeznaczono ją na dom dla matek z małymi dziećmi. Odbyło się to na mocy decyzji Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

W tym miejscu Teresa Strzembosz stworzyła całkowicie oryginalną placówkę według własnej koncepcji. Nie miała w Polsce żadnego pierwowzoru. „Jej” dom ściśle wiązał matkę z dzieckiem. Łóżeczko dziecka zawsze stawiano obok łóżka matki. Specyfiką Domu była jego dobra organizacja tak, aby personel zewnętrzny ograniczyć do minimum, a matki same mogły przejąć odpowiedzialność za większość dziedzin życia placówki. tak pozostało do dzisiaj.

Swój dom znajduje tu od kilku do kilkunastu mam w stanie błogosławionym i z dziećmi.
Ten dom potrzebuje również pomocy rzeczowej, np. mebli, w tym łóżek i wyposażenia w bieliznę pościelową.

Przekazaliśmy 4000 zł.

3. Kampania „Chleb dla Syrii”

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie pragnie zwrócić się do Polaków o pomoc dla ogarniętej wojną Syrii.

Przekazaliśmy 3500 zł.

Wydawało się, że gorzej już być nie może, jednak ostatnie miesiące jeszcze bardziej pogłębiły katastrofę humanitarną. Wskazuje na to nuncjusz apostolski w tym bliskowschodnim kraju podkreślając, że Kościół jest tam prawdziwym szpitalem polowym. – Nie można pozwolić na to, by świat zapomniał o dramacie Syryjczyków i zostawił ich na pastwę losu, a tak się właśnie dzieje – alarmuje kard. Mario Zenari.

Zmasowane działania syryjskich wojsk rządowych, mające na celu odbicie miasta Idlib, tylko w ciągu dwóch ostatnich miesięcy spowodowały prawie 700 tys. nowych uchodźców.

– Ludzie bez dachu nad głową, wygłodzeni i chorzy pukają do drzwi naszych kościołów błagając o pomoc – mówi kard. Zenari.

Hierarcha wskazuje, że klęska humanitarna dotyka 17 mln Syryjczyków. Osiem osób na dziesięć potrzebuje wsparcia humanitarnego, zarówno żywności jak i pomocy medycznej.