Wiktor Węgrzyn spoczął w Panteonie Wielkich Polaków

Uczestnicy Rajdów Katyńskich, Kresowiacy i litewscy harcerze pożegnali dziś komandora Rajdów Katyńskich Wiktora Węgrzyna. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Świątyni Opatrzności Bożej. Komandor spoczął w Panteonie Wielkich Polaków.

Mszy św. przewodniczył bp Michał Janocha. W koncelebrze uczestniczyli także bp kamieniecko-podolski Leon Dubrowskin i siedemnastu kapłanów.

– Całe twoje życie, Wiktorze, to była służba z miłości, która tak zwięźle i wieloznacznie została zamknięta w słowa zdobiące sztandar Rajdu Katyńskiego: „Kocham Polskę” i zadanie: „I ty ją kochaj” – mówił w kazaniu podczas Mszy św. o. Marek Kiedrowicz.

– Z tobą mogliśmy stanąć na wielu ziemiach, gdzie z głębokości katyńskich mogił wołają ci zdradzeni o świcie, zamordowani strzałami w tył głowy, na których potem wydano drugi wyrok: kłamstwa i zapomnienia – wspominał.

– Z tobą mogliśmy stanąć na wielu ziemiach, gdzie z głębokości katyńskich mogił wołają ci zdradzeni o świcie, zamordowani strzałami w tył głowy, na których potem wydano drugi wyrok: kłamstwa i zapomnienia – wspominał. Przywołał także wyprawy Rajdu Katyńskiego, którego uczestnicy niegdyś, „ze swym komandorem stanęli w szczerym polu, które kiedyś nazywało się Huta Pieniacka”.

– Te zranione Kresy Rzeczpospolitej, naznaczone męczeńską krwią. Jakie niezwykłe przeżycia towarzyszyły nam wtedy, gdy klękaliśmy pod pomnikiem, który stoi tam, gdzie kiedyś był kościół. Co czujemy, gdy widzimy, że dzisiaj z tego pomnika zostały zgliszcza – mówił Kiedrowicz.

– Pojedziemy tam znów, aby zaświadczyć, że miłość jest większa niż nienawiść, a prawda zwycięży każde kłamstwo. To ty prowadziłeś nas tam, gdzie z głębokości dziejów woła dramat i chwała. To z Tobą stanęliśmy na polach Kłuszyna, byliśmy w Wiedniu na Kahlenberhu. Wiodłeś nas tymi drogami do najpiękniejszych, najcenniejszych miejsc. Sam mówiłeś, że z Kresów jest to, co w Polsce najpiękniejsze – dodał.

Na uroczystości obecni byli Córka Komandora, marszałek Senior Kornel Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i gospodarki Mateusz Morawiecki,członkowie Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński, uczestnicy Rajdów Katyńskich, członkowie klubów motocyklowych, Kresowiacy oraz harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie.

Uroczystości pogrzebowe uświetnił chór Canticum Gratiorum.

Cookies

Ta strona korzysta z plików Cookies. Więcej w Polityce Prywatności. - więcej