Rodziny Bogiem silne w Świątyni Opatrzności Bożej

Rodzina jest pierwszą i podstawową szkołą miłości społecznej. Trzeba uczynić wszystko, ażeby ta szkoła mogła pozostawać sobą. Równocześnie zaś rodzina musi być na tyle silna Bogiem – czyli miłością wzajemną wszystkich, którzy ją tworzą – że potrafi pozostać ostoją dla człowieka pośród wszystkich niszczycielskich prądów i bolesnych doświadczeń.

Jan Paweł II podczas drugiej pielgrzymki do Ojczyzny (1983 r.)

Po raz kolejny uczestniczyliśmy w dziękczynnej Mszy św. za dar rodziny. Na zaproszenie metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza do Świątyni Opatrzności Bożej przybyło ponad 1600 osób, w tym 73 pary małżeńskie, które w tym roku obchodzą swe okrągłe rocznice ślubu. Części z nich towarzyszyli członkowie rodzin. W Eucharystii uczestniczyło również wielu młodych i bardzo młodych małżonków z dziećmi.

W oczekiwaniu na Mszę św. przybywający do Świątyni mogli obejrzeć film opowiadający historię jej powstania, a także relacjonujący wydarzenia mijającego właśnie roku.

Projekcji towarzyszyły kolędy w znakomitym wykonaniu działającego przy parafii Opatrzności Bożej Zespołu Wokalno-Instrumentalnego Canticum Gratiorum, który zapewnił także piękną oprawę muzyczną Mszy św.  

Uczestników uroczystości powitał proboszcz parafii Opatrzności Bożej i kustosz powstającego Sanktuarium ks. Tadeusz Aleksandrowicz: – Dziękuję Panu Bogu, że po raz kolejny możemy spotkać się we wspólnocie wiary, wychwalając i uwielbiając Opatrzność, dziękując i zawierzając Jej wszystko to, czym jesteśmy i co chcemy Jej ofiarować w każdym czasie i w każdym miejscu, ale szczególnie tu, w tej Świątyni – Wotum Narodu, która nas zaprasza do dziękczynienia i zawierzenia Bogu w Jego Opatrzności.

W samo południe rozpoczęła się Eucharystia koncelebrowana pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego. Rozpoczynając liturgię biskup Rafał powiedział: – Ogarniam gorącą modlitwą Was, Wasze rodziny, ale i naszą Ojczyznę i świat cały.

Biskup Markowski wygłosił również homilię. Nawiązując do fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza o ofiarowaniu Pana Jezusa w świątyni podkreślił rolę rodziny, która powinna być podobna do Świętej Rodziny z Nazaretu, w której Syn Boży wkroczył w historię tego świata. Powinna być miejscem, którego nic nie jest w stanie zastąpić. Życzył uczestniczącym w Mszy św., aby Chrystus nieustannie był obecny w ich domach i rodzinach, aby uczył ich ofiarnej miłości, która nigdy się nie kończy.

Jako jeden z darów ołtarza złożono kosz z intencjami, które wpłynęły w związku z jutrzejszym świętem Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa.  

Po Mszy św. bp Rafał wręczył parom małżeńskim obchodzącym swe jubileusze dyplomy z błogosławieństwem Metropolity warszawskiego. Wśród tegorocznych jubilatów najdłuższym stażem małżeńskim mogli poszczycić się państwo Krystyna i Henryk Górscy, w imieniu których specjalny dyplom z błogosławieństwem kard. Kazimierza Nycza odebrała córka.

Uroczystość zakończyło grupowe zdjęcie Jubilatów z bp. Rafałem Markowskim i Księdzem Proboszczem.

 

Tekst dzięki Centrum Opatrzności Bożej

Cookies

Ta strona korzysta z plików Cookies. Więcej w Polityce Prywatności. - więcej