Boże Miłosierdzie w życiu Rycerzy Niepokalanej

Pielgrzymka Rycerzy Niepokalanej do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbyła się 12 maja 2018 r.

Podczas podróży do Krakowa, ks. Piotr Celejewski, duchowy opiekun wspólnoty przekazał pielgrzymom ważne orędzie dotyczące Bożego Miłosierdzia wskazując, że wszyscy jesteśmy powołani do zjednoczenia z Bogiem i zmierzamy do Niego wieloma drogami, będąc „w duchu ufności wobec Boga i miłosierdzia wobec bliźnich, poprzez czyny, słowa i modlitw”, tak jak jest to w przesłaniu u sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, do którego należała św. Faustyna Kowalska.

Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

Wspólnota Rycerzy Niepokalanej wzięła udział we Mszy św., podczas której posługiwali nasi Rycerze. Wszyscy  modliliśmy się litanią do św. Jana Pawła II w intencji próśb przekazanych przez wiernych, pielgrzymów oraz w intencji ofiarodawców i dobroczyńców Sanktuarium.

Jako pielgrzymi z Wilanowa wzięliśmy również udział w prelekcji przygotowanej przez księdza opiekującego się Sanktuarium Jana Pawła II na temat najważniejszych wydarzeń związanych z Papieżem i historii budowy Sanktuarium. Poznaliśmy biblijne znaczenie pięknych mozaik znajdujących się w tym szczególnym miejscu, autorstwa znanego w świecie artysty o. Marko Ivana Rupnika SJ (autor mozaik m.in. w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo we Włoszech).

Nasz główny przewodnik po Sanktuarium ks. Piotr Celejewski opowiedział o znaczeniu wielu kapliczek ważnych w życiu Karola Wojtyły, później Jana Pawła II. Każdą z nich zwiedziliśmy, a także była chwila osobistej modlitwy. Obejrzeliśmy również bezcenną relikwię, jaką jest naznaczona krwią sutanna, w którą Jan Paweł II był ubrany 13 maja 1981 r. W tym dniu podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra zamachowiec Mehmed Ali Agca próbował zabić Ojca Świętego.

W Sanktuarium modliliśmy się przed jedną z najcenniejszych relikwii św. Jana Pawła II, którą jest jego krew. Dar ten przekazali osobistemu sekretarzowi Papieża kard. Stanisławowi Dziwiszowi lekarze z kliniki Gemelli we Włoszech. Ampułka z krwią Papieża, zamknięta w szklanej szkatule, została umieszczona wewnątrz marmurowego ołtarza stojącego pośrodku ośmiobocznego Kościoła Relikwii. Krew Świętego po dziś dzień jest w postaci płynnej.

Jedną ze szczególnych kaplic jest ta, w której znajduje się płyta z grobu Jana Pawła II pochodząca z Grot Watykańskich Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Na płycie umieszczono relikwiarz z krwią Papieża wykonany na wzór otwartego Ewangeliarza, którego strony przewracał wiatr w czasie pogrzebu Jana Pawła II. W tym szczególnym miejscu modliliśmy się Litanią do Najświętszej Maryi Panny w intencjach naszej wspólnoty, przyjaciół, rodzin i parafii.

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

W Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach wszyscy wzięliśmy udział w Godzinie Miłosierdzia modląc się wspólnie Koronką do Bożego Miłosierdzia.

W kaplicy klasztornej, w której znajduje się słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego i grób św. Faustyny Kowalskiej, mieliśmy czas na osobistą modlitwę. To właśnie tam, wierząc w szczególne wstawiennictwo świętej, złożyliśmy wszystkie intencje, przekazane przez parafian Świątyni Opatrzności Bożej.

Obraz Jezusa Miłosiernego jest niezwykły przede wszystkim dlatego, że jego współautorem jest sam Pan Jezus, który właśnie w takiej postaci ukazał się s. Faustynie w celi płockiego klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia 22 lutego 1931 r. i według tej wizji polecił namalować swój obraz. Wieczorem, kiedy byłam w celi – relacjonuje to wydarzenie w „Dzienniczku” – ujrzałam Pana Jezusa ubranego w szacie białej. Jedna ręka wzniesiona do błogosławieństwa, a druga dotykała szaty na piersiach. Z uchylenia szaty na piersiach wychodziły dwa wielkie promienie, jeden czerwony, a drugi blady. (…) Po chwili powiedział mi Jezus: „Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie” (Dz. 47).

Na koniec pielgrzymki mieliśmy możliwość obejrzenia zrekonstruowanej celi zakonnej św. Faustyny, która była miejscem wielu objawień i mistycznych doświadczeń Apostołki Bożego Miłosierdzia. W celi Świętej umieszczono przedmioty, z których na co dzień korzystała: pasyjka, fajansowe figurki Serca Jezusowego i Niepokalanego Serca Maryi, które zakupił Stanisław Kowalski, ojciec Faustyny podczas pielgrzymki do Częstochowy, jej różaniec, kubeczek oraz narzędzia pokutne z jej czasów, których siostry zakonne mogły używać tylko za pozwoleniem przełożonych: włosiennica, pasek, dyscypliny do biczowania, bransoletka i krzyżyk kolczasty.

Cookies

Ta strona korzysta z plików Cookies. Więcej w Polityce Prywatności. - więcej